Hamn- och terminaldrift

Berth Planner (vardagar 07:00 – 16:00)
För frågor rörande fartygs ankomst samt avgång, operationella frågor.
operations@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 73 13
Duty: +46 732 31 58 69´

Vessel Planner (vardagar 06:00 – 20:00)
För frågor rörande loss/last filer. EDI., depåfrågor, tomreleaser fartyg.
vessel@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 66 34

Rail Planner (vardagar 06:00 – 20:00)
För frågor rörande tågoperationer, depåfrågor, tomreleaser tåg.
rail@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 66 21

Cargo service (vardagar 07:30 – 16:00)
För frågor rörande stuff – stripp, tvätt, PTI., depåfrågor, tomreleaser bil.
cargoservice@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 63 59

Centralgaten (vardagar 06:00 – 20:00)
För frågor rörande föravisering.
gate@port.helsingborg.se
Tel: + 46 42 10 63 26

Godsangivningen (vardagar 07:30 – 16:00)
För frågor rörande import gods. Tullfrågor import.
import@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 63 27

Export service (vardagar 06:00 – 20:00)
För frågor rörande exportbokningar, exportdokument.
export@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 66 34

 

Försäljning

Customer service (vardagar 07:30 – 16:00)
För frågor rörande fakturor m.m.
customerservice@port.helsingborg.se
Tel. +46 42 10 78 90 Lars Sandberg
Tel: +46 42 10 62 34 Lisa Josefsson

CCO Nicklas Romell
nicklas.romell@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 64 07
Mobil: +46 706 27 64 07

Sales Executive Anders Paulsson
anders.paulsson@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 62 36
Mobil: +46 729 61 17 91

Sales Executive Mark Wieden
mark.wieden@port.helsingborg.se
Tel: +46 42 10 62 46
Mobil: +46 708 70 15 18